به بهانه برگزاری آیین نشان رسول ، رونمایی از دو دستخط دیده نشده مرحوم ملاقلی پور

به گزارش انجمن های سایه، دو یادداشت دیده نشده از زنده یاد رسول ملاقلی پور، کارگردان فقید سینمای ایران از سوی فرهاد قائمیان در اختیار دبیرخانه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت نهاده شد.

به بهانه برگزاری آیین نشان رسول ، رونمایی از دو دستخط دیده نشده مرحوم ملاقلی پور

به گزارش انجمن های سایه به نقل از ستاد اطلاع رسانی جشنواره فیلم مقاومت، فرهاد قائمیان دو یادداشت از زنده یاد رسول ملاقلی پور از مجموعه شخصی یادگاری های سینمایی اش را در اختیار دبیرخانه جشنواره قرار داد. یکی از این یادداشت ها پس از خاتمه نگارش فیلمنامه قارچ سمی خطاب به قائمیان، بازیگر نقش سلیمان و دیگری قبل از نمایش فیلم در جشنواره فجر درباره شخصیت دومان نوشته شده است. جمشید هاشم پور نقش دومان را در این فیلم بازی کرد.

قائمیان درباره این یادداشت به ستاد خبری جشنواره فیلم مقاومت گفت: من و آقای ملاقلی پور جدا از سینما و روابط کاری، رفاقت و صمیمت داشتیم. گاهی با هم کوه می رفتیم. زمان نگارش فیلمنامه قارچ سمی از ابتدا در جریان قصه و مضمون فیلمنامه بودم و ساعت ها با آقا رسول درباره شخصیت ها صحبت کردیم. قارچ سمی یکی از فیلم های خوب آقای ملاقلی پور است که ارزش های محتوایی و جنبه های بصری اش درک نشد. این فیلم در جشنواره فجر نادیده گرفته شد، موضوعی که برای من و آقا رسول تازگی نداشت اما ناراحتمان کرد.

یکی از روزهای قرارمان برای کوه رفتن که پر از حرف و خنده و درد دل بود، آقا رسول با خودش فیلمنامه تمام شده قارچ سمی را آورد. ابتدای فیلمنامه روی آن نسخه یادداشتی برایم نوشته بود که بسیار باارزش و به یادماندنی است. او نوشته بود: به نام آفریدگار هستی. برای فرهاد. برای تو که ماه ها صبوری کردی با سلیمان و دومان. حالم خوب بود زنگ می زدم. حالم بد بود، زنگ می زدی. حال دادی در طول این مدتی که بدترین دوران زندگی ام را گذراندم. در بهترین لحظات سلیمان و دومان زندگی کردیم مثل هر دو آنها. شیشه ها شکستیم مثل آنها. اما بیش از هر زمان دیگری در این ماه ها شکستم. اما یاری کردی تا خرده هایم از هم نپاشد. امیدوارم در زندگی به قله های کمال که مستحق آن هستی برسی و همواره بامعرفت بمانی.

مراسم اهدای جایزه نشان رسول (یادمان زنده یاد رسول ملاقلی پور) قرار بود اسفندماه سال گذشته برگزار گردد اما شیوع ویروس کرونا این رویداد را به تاخیر انداخت. این مراسم سال جاری همزمان با شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت شهریورماه برگزار و نشان رسول به هنرمند خلاق اهدا می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "به بهانه برگزاری آیین نشان رسول ، رونمایی از دو دستخط دیده نشده مرحوم ملاقلی پور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به بهانه برگزاری آیین نشان رسول ، رونمایی از دو دستخط دیده نشده مرحوم ملاقلی پور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید