از دودکش جن تا دریاچه پری در یک مکان عجیب، ماهنشان کجای ایران است؟

به گزارش انجمن های سایه، در کشور ما ایران جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارد که کشف هر یک از آنها می تواند جذابیت های خود را داشته باشد.

از دودکش جن تا دریاچه پری در یک مکان عجیب، ماهنشان کجای ایران است؟

به گزارش، هرچه مکانی عجیب وغریب تر باشد، میل ماهم به دیدنش بیشتر است. دل مان می خواهد مثل یک کاشف، عجایب را کشف کنیم و به جاهای ناشناخته پا بگذاریم. دودکش جن ماهنشان در زنجان هم یکی از همین جاهاست.

دودکش جن ماهنشان کجاست؟

دودکش جن ماهنشان، 120 کیلومتر با زنجان فاصله دارد، اما کمتر کسی است که زنجان برود و سری به این دودکش ها بزند؛ مقصد یا خود زنجان است یا جاهایی مثل گنبد سلطانیه.

این منطقه را در ماهنشان پیدا می کنیم، جایی که همانطور که از اسمش پیداست، از دوره مادها به جای مانده است. این منطقه این روزها قطب پرورش قزل آلای زنجان به حساب می آید و گیاهان دارویی اش هم معروف است.

برای رسیدن به دودکش جن زنجان باید وارد آزادراه زنجان-تبریز شویم. 35 کیلومتر که از زنجان دور شدیم، خروجی ماهنشان را در منطقه ای به اسم نیک پی می بینیم . این جاده در ضلع جنوبی آزادراه است و بعد از60 کیلومتر رانندگی در آن، قبل از ماه نشان به بهستان می رسیم.

بعد از رسیدن به سه راهی ایلی بلاغ، باید جهت را به سمت ماهنشان ادامه بدهیم و از روستای میرآخورهم بگذریم. بعد از گذشتن از روی پل قزل اوزن، بلافاصله باید جاده فرعی سمت چپ را انتخاب کنیم. این جاده از روستاهای سریک و تک آغاج و بهستان رد می شود و به دودکش جن و در همانجا به قلعه بهستان می رسد.

دودکش جن چیست؟

در زمین شناسی به دودکش جن، هودو می گویند. هودو، سنگی ست که مثل قارچ کلاهک دارد. این سنگ به دنبال فرسایش شکلی شبیه مناره بلند و نازک پیدا نموده و نوکش سنگ دیگری قرار گرفته است؛ درست مثل یک دودکش قارچ مانند.

چرا به آن دودکش جن می گفتند؟ چون قدیم ها ساخت آن را به دیو و جن نسبت می دادند و در بین مردم محلی اینطور معروف بوده که جن ها بر بالایش می نشینند.

وقتی چشم مان به این منطقه می افتد سخت می توانیم قبول کنیم که در جایی در ایران هستیم. خاک رسوبی و تقریبا قرمزرنگ اینجا ما را حتما به یاد فیلم های وسترن یا فیلم های جاده ای می اندازد.

پله ها ما را به بالای دودکش ها می رسانند، ولی تا دم دودکش ها با ماشین هم می توانیم برویم. از آن بالا چشم اندازی به بهستان و قزل اوزن خواهیم داشت.

در پای دودکش جن، باقی مانده های قلعه ای را می بینیم که به آن بهستان یا قلعه دیو می گویند. این قلعه 64 اتاق و دو راه پله دارد و بیرونش را دیواره ای از همان دودکش های به هم چسبیده و تعدادی دودکش جدا پوشانده.

قدمت بنای اولیه این قلعه به دوره ساسانی برمی شود، اما از آن در قرن 5 و 7 هجری و همزمان با دوره مغولان استفاده می شده. چنین معروف است که برای ساختن اتاق های این قلعه، کوه ها را حفر نموده اند.

جاذبه های نزدیک

حالا که تا ماهنشان آمده ایم بد نیست سری به جاهای دیدنی دیگر این شهرستان بزنیم:

کوه های آلاداغلار: حتما عکس کوه های رنگارنگ را دیده اید، کوه هایی که زرد و نارنجی و قهوه ای و قرمزرنگ اند. برای دیدن این کوه ها لازم نیست به جای خیلی دوری برویم.

در همین ماهنشان زنجان به این کوه های رنگی می رسیم. علت رنگارنگ بودن اینجا به فعالیت های معدنی و رسوبات آهن و مس برمی شود. این تپه ها در 25 کیلومتری شمال شرقی تبریز و در جهت شهرستان خواجه و اتوبان میانه - زنجان قرار دارند.

دریاچه پری: سوت وکور و مرموز؛ این تعریفی ست که می شود درباره دریاچه پری داشت. این دریاچه، تنها دریاچه طبیعی زنجان است. علاوه بر پری، اسم های دیگری هم دارد، مثل خندقلو و شورگلی.

محلی ها می گویند در گذشته در اینجا پری دیده شده و برای همین هم اسمش را پری گذاشته اند. این دریاچه از مراکز پرورش قزل آلاست. دریاچه پری در 45 کیلومتری ماهنشان قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید از ماهنشان به سمت روستای پری برویم و روستاهای سهند سفلی و علیا را پشت سر بگذاریم.

منبع: جماران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "از دودکش جن تا دریاچه پری در یک مکان عجیب، ماهنشان کجای ایران است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دودکش جن تا دریاچه پری در یک مکان عجیب، ماهنشان کجای ایران است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید