اتومبیل ژاپنی یا آلمانی؛ مسئله این است!

به گزارش انجمن های سایه، خبرنگاران: مهندسی آلمان یا ژاپن؟ کدام یک از آن ها بهترین تولیدنماینده اتومبیل هستند؟ آلمان و ژاپن دو خودروساز بزرگ دنیا بوده و سال ها است که بر صنعت خودروسازی دنیا حکومت می نمایند. این دو کشور بازار های هدف مختلفی دارند؛ اما همواره بحثی بی انتها بین طرفداران اتومبیل های ژاپنی و آلمانی در جریان بوده و دیدگاه های مختلفی درباره بهترین خودروساز دنیا وجود دارد.

اتومبیل ژاپنی یا آلمانی؛ مسئله این است!

هر دو کشور اتومبیل های خوب و با کیفیتی را به فراوری می رسانند. فراورینمایندگان آلمانی به جزئیات و کارایی محصولات خود توجه داشته و از دقت بالایی برخوردار هستند. در سوی دیگر خودروسازان ژاپنی با فراوری انبوه مدل هایی از محصولات خود برای سال های طولانی و قابل اعتماد و مقرون به صرفه بودن آن ها به شهرت و محبوبیت رسیده اند.

ما در ادامه بدون توجه به گذشته، سهم بازار و سرعت پیشرفت خودروسازان ژاپنی و آلمانی، به مقایسه ویژگی های مختلف آن ها پرداخته و می خواهیم بهترین کشورِ خودروساز دنیا را معرفی کنیم!

زیبایی و طراحی

یک دلیل ساده برای گران تر بودن اتومبیل های آلمانی نسبت به محصولات خودروسازانِ ژاپن وجود دارد. آلمانی ها برای کسب اطمینان از کیفیت محصولات خود اقدامات فراوانی انجام می دهند. اما بعضی از فراورینمایندگان لوکس آلمانی مانند پورشه، بی ام و و آئودی به دنبال بهترین عملکرد بوده و کوشش بیشتری نسبت به سایر خودروسازان آلمانی دارند. به همین خاطر طراحی محصولات کمپانی های مزبور بسیار زیبا و دیوانه نماینده است.

اگرچه بعضی از محصولات ژاپنی از نظر زیبایی و طراحی در حد و اندازه اتومبیل های آلمانی هستند؛ ولی باید گفت که اکثر خودروسازان ژاپنی سبکی ساده داشته و کمتر شاهد تاثیرگذاری آن ها در نحوه طراحی و... اتومبیل های گوناگون هستیم. معمولاً اتومبیل های ژاپنی در کالیفرنیا و... شما را تحریک نمی نماید. اما اگر از باله هایی بزرگ برخوردار بوده و صدای گوش خراش بدهند؛ شاید شما نیم نگاهی به آن ها بی اندازید! این در حالی است که اتومبیل های آلمانی احتیاجی به این کار ها نداشته و همواره جذاب و زیبا هستند.

اعتمادپذیری

اتومبیل های ژاپنی بسیار قابل اعتماد هستند. شما می توانید محصولات ژاپنی را برروی سطوح مختلفِ جاده و... برانید و بدون هیچ مسئله ای از رانندگی با آن ها لذت ببرید. اتومبیل های ژاپنی برای روز های سخت ساخته شده و به هیچ عنوان خسته نمی شوند. دلیل سخت جانی اتومبیل های یادشده، روش متفاوت ژاپنی ها برای تامین و استفاده از قطعات مختلف و نحوه عرضه محصول نهایی آن ها در بازار است.

اکثر خودروسازان قبل از عرضه رسمی محصول جدید خود، چند نسخه از مدل های مختلف آن را مورد آزمایش قرار داده و روانه جاده های مختلف می نمایند. این کار را خودروسازان ژاپنی هم انجام می دهند؛ اما با این تفاوت که برای افزایش بهره وری، دوام، کیفیت و اعتمادپذیری اتومبیل های خود، آن ها را بیشتر از حد معمول مورد آزمایش قرار می دهند. اتومبیل های آلمانی هم در مقایسه با محصولات سایر کشور ها از کیفیت و اعتمادپذیری کمی برخوردار نیستند. اما وقتی محصولات آلمانی را با اتومبیل های ژاپنی مقایسه کنید؛ برنده نهایی را باید صنعت خودروسازی ژاپن و محصولاتِ بی نظیر آن دانست.

تعمیر و نگهداری

فراورینمایندگان ژاپنی به عرضه و تقاضا توجه داشته و به همین خاطر با فراوری محصولات گوناگون به دنبال تامین احتیاج های بازارِ دنیای هستند. ژاپنی ها به ظرفیت و کشش ارزی محصولات خود توجه می نمایند؛ زیرا در بازار هدف آنها، مردم به دنبال خرید اتومبیل های مقرون به صرفه هستند. به همین خاطر ژاپنی ها بیش از 35 درصد بازار آمریکا را مال خود نموده و در بازارِ شلوغ ایالات متحده پادشاهی می نمایند. اما اتومبیل های آلمانی برای مردم ثروتمند و بازار های لوکس طراحی و ساخته می شوند. برند های آلمانی مجموعه ای از قدرت و تجمل بوده و کمتر به نحوه قیمت گذاری اتومبیل های آن ها توجه می گردد.

ولی وقتی درب کاپوت یک آئودی یا پورشه را برداشته و به پیشرانه آن ها نگاه کنید؛ خواهید دید که قطعات مختلف به سختی در کنار یکدیگر جای گرفته و برای تعمیر اتومبیل های یادشده حتما باید به سراغ یک متخصص رفت. ولی اتومبیل های ژاپنی به سادگی تعمیر شده و نگهداری آن ها بسیار کم هزینه است.

تجربه رانندگی

وقتی صحبت از تجربه و کیفیت رانندگی در میان باشد؛ محصولات آلمانی به راحتی خودروسازان ژاپنی را کنار زده و جای هیچ حرفی را باقی نمی گذارند. محصولات آلمانی عملکردی بی نقص و فوق العاده در جاده های گوناگون دارند. آن ها در سطح بزرگراه بسیار هیجان انگیز بوده و نمی توان لذت رانندگی با آن ها را فراموش کرد. دلیل این امر هدف گذاری آلمانی ها برای ارائه تجربه یک رانندگی لوکس به همراه هیجان بوده و آن ها فقط به حمل و نقل ساده و معمولی فکر نمی نمایند.

خودروسازان آلمانی دائماً برای طراحی محصولات خود از نوآوری های گوناگون استفاده نموده و خود را تحت فشار قرار می دهند. آن ها تاکید زیادی بر بهبود عملکرد، کیفیت سواری و لوکس بودن محصولات خود دارند. اما باید گفت که تفاوت چندانی میان رانندگی با یک آئودی، مرسدس بنز و بی ام و با محصولاتی نظیر تویوتا کرولا و یا مدل هایی از کمپانی لکسوس و... وجود ندارد. در واقع باید قبول کرد نظر ها و مقایسه تجربه رانندگی در هر مکان و زمانی متفاوت بوده و نباید این نکته را فراموش کرد که حرکت یک اتومبیل بدون دخالت انسان، لزوماً به معنی بهتر بودن آن نیست.

ایمنی

ایمنی محصولات آلمانی و ژاپنی چگونه است؟ هر دو کشور اتومبیل های ایمنی فراوری نموده و در رده بندی ایمنی موسسه IIHS ایالات متحده آمریکا در سال 2018 حضور داشتند.

جوایز ایمنی موسسه IIHS در سال 2019 به بعضی از اتومبیل های کره ای و ژاپنی اهداء شده و در لیست ایمن ترین اتومبیل های دنیا چند برند آلمانی نظیر بی ام و، مرسدس بنز و آئودی حضور دارند. در دسته شاسی بلندها، آلمانی ها با عرضه آئودی e-Tron و Q8 تمام امتیازات را کسب کردند. در مجموعه با توجه به نمایندگان بیشتر برند های ژاپنی در رتبه بندی های ایمنی، باید گفت که کفه ترازوی آن ها سنگین تر بوده و فزونی نسبی با ژاپنی ها است.

کارایی

محصولات برند های آلمانی کارایی و عملکردِ بهتری نسبت به اتومبیل های ژاپنی دارند. فراورینمایندگان آلمانی تاکید زیادی برروی عملکرد فنی و لوکس بودن محصولات خود دارند. در مقابل برند های ژاپنی به حجم عرضه و تقاضا، قیمت، کیفیت و قابل اعتماد بودن محصولات خود توجه دارند. بعضی از محصولات آلمانی مانند مرسدس اس ال آر مکلارن، آئودی آر 8، پورشه کاررا جی تی، بی ام و ام 3 (یکی از بهترین اتومبیل های اسپرت دنیا) دارای مهندسی بی نقص و عملکردی شگفت انگیز هستند.

در مقابل حتماً شما می گویید که محصولات ژاپنی کسل نماینده هستند. شاید نظر شماکمی واقع گرایانه باشد؛ اما برند های ژاپنی هم اتومبیل های اسپرتی مانند لکسوس ال اف ای و نسخه رالی میتسوبیشی لنسر اوولوشن را فراوری نموده اند؛ بنابراین هر دو کشور را باید تحسین نموده و می توان کارایی و تجربه یک سواری مهیج را با محصولات ژاپنی و آلمانی تجربه کرد.

ماندگاری

براساس یک افسانه قدیمی تمام وسایل نقلیه ژاپنی ماندگار هستند! اما اگر واقع گرا باشیم؛ باید بگوییم که وسایل نقلیه ژاپنی تنها دوام بیشتری نسبت به محصولات کشور های دیگر دارند. عمر اتومبیل های ژاپنی هم به انتها رسیده و برای تعمیر و نگهداری اتومبیل های ژاپنی قدیمی باید هزینه زیادی کرد. در مقابل اتومبیل های آلمانی به تعمیر و نگهداری تخصصی، قطعات باکیفیت و ابزار های ویژه احتیاج دارند. همین موضوع هزینه نگهداری اتومبیل های آلمانی را بالا برده است. به نظر کارشناسان خودرو دفترچه راهنمای محصولات مرسدس بنز شبیه به یک اثری هنری بوده و از نظر کیفیت و پرداختن به جزئیات گوناگون به هیچ عنوان قابل قیاس با دفترچه راهنمای محصولات تویوتا نیست.

محصولات برند های ژاپنی از ساختاری ساده برخوردار بوده و به همین خاطر اعتمادپذیری و دوام بیشتری دارند. محصولات ژاپنی به دلیل مسائل گیربکس، تعلیق، خرابی سنسور ها و... دچار نقص نشده و مانند آلمانی ها احتیاج به فراخوان برای تعمیر و حل مسائل گوناگون ندارند.

ارزش اقتصادی

بیش از 30 سال است که برند های خودروساز ژاپنی با فراوری وسایل نقلیه ساده که خرابی کمی دارند؛ به سایر خودروسازان دنیا آموزش داده و ژاپنی ها برای آن ها مثل یک الگو هستند. خودروسازان دیگر در مدت زمان یادشده، مشغولِ بازی بوده و حالا باید به دنبال جبران زمان از دست رفته خود باشند!

اگر به دنبال حفظ ارزش اقتصادی و پول خود هستید و برای شما تجربه رانندگی و عملکرد فنی مهم نیست؛ قطعا بهتر است که یک اتومبیل از برندی ژاپنی را خریداری کنید. ژاپنی ها اعتبار و ارزش پول شما را حفظ نموده و بدون دردسر به فراوری اتومبیل های گوناگون می پردازند. آن ها تمرکز زیادی برروی بهبود مستمر محصولات خود داشته و این یعنی قیمت و ارزش حقیقی محصولات ژاپنی بسیار بیشتر از اتومبیل های آلمانی بوده و خرید نسخه جدید محصولات ژاپنی، بسیار آسان تر از خرید نسخه های بروز شده اتومبیل های آلمانی است.

کنترل کیفی

آلمانی ها بیشتر از هرکشوری به فراوری اتومبیل پرداخته و در این کار خبره هستند. آن ها پیشرانه های مختلف را تحت فشار قرار داده و در مسابقات گوناگون افتخار آفرینی نموده اند.

برند های آلمانی دارای استحکام و اصالت بوده و خودروسازی مانند بی ام و در طراحی و ساخت محصولات خود حتماً نسبت توزیع وزن 50:50 را رعایت نموده و به شدت به جزئیات توجه می نماید. آلمانی ها به صنعت و فناوری توجه زیادی داشته و به همین خاطر زمانی که مهندسان آلمانی به کار و فعالیت می پردازند؛ نتیجه کار آن ها بسیار قابل توجه است. آن ها معتقد هستند که از هر چیزی باید بهترین نمونه آن را ساخت.

قیمت

اتومبیل های ژاپنی بسیار پرفروش و ارزان قیمت هستند. شما می توانید با 5 هزار دلار یک خودروی ژاپنی خریداری نموده و شگفت زده شوید. محصولات ژاپنی به دلیل قیمت بسیار پایین خود در ایالات متحده و دنیا به شهرت و محبوبیت رسیده اند. قیمت متوسط لکسوس ال اف ای مدل 2019 حدود 450 هزار دلار است. ولی در مقابل برای خرید پورشه کاررا مدل 2007 باید حدود دو برابر هزینه کرد!

تویوتا یاریس هاچ بک مدل 2019 را می توان با پرداخت 15 هزار دلار خرید؛ ولی برای فولکس واگن گلف مدل 2019 باید 24 هزار دلار هزینه کرد. ژاپن سومین اقتصاد بزرگ دنیا است. در داخل ژاپن از اتومبیل های ژاپنی استقبال شده و برند های ژاپنی فروش بالایی دارند. ژاپنی ها به سرعت خودرو های خود را تعویض نموده و همین موضوع به آن ها یاری می نماید که اتومبیل های دسته دوم را با قیمت مناسب تری خریداری نمایند.

منبع: hotcars

منبع: برترین ها

به "اتومبیل ژاپنی یا آلمانی؛ مسئله این است!" امتیاز دهید

1 کاربر به "اتومبیل ژاپنی یا آلمانی؛ مسئله این است!" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتومبیل ژاپنی یا آلمانی؛ مسئله این است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید