جزئیات بازگشایی مساجد و ساعت جدید فعالیت پاساژها

به گزارش انجمن های سایه، حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا با اشاره به فرارسیدن سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) اظهارداشت: این هفته، هفته ای است که هم در آن روز رحلت امام خمینی (ره) بزرگوار است، در چهاردهم خرداد و هم روزی است که مردم برای حفظ جان امام فداکاری کردند و آن پانزدهم خرداد است در این روز مردم با قیام خود در شهر های مختلف در قم و تهران و ورامین و در شهر های دیگر هم قیام کردند و هم فداکاری کردند و هم کشته های فراوانی و شهدای فراوانی تقدیم انقلاب اسلامی کردند.

جزئیات بازگشایی مساجد و ساعت جدید فعالیت پاساژها

وی یادآورشد: اگر آن حرکت مردمی نبود احتمالا جان، اما هم در خطر قرار می گرفت و یا برای مدت های طولانی ممکن بود امام را در حبس و حصر نگه دارند.

رییس جمهوری ادامه داد: امام عزیز و بزرگوار ما 16 سال از سال 41 تا 57 رهبری یک نهضت و انقلاب مردمی بزرگ را برعهده گرفت و در این رهبری، انقلاب را به پیروزی نهایی رساند و این یک کار مهم امام است که نهضتی را پرچمداری و رهبری کرد و با همه فراز و نشیب و مسائل، این نهضت را به پیروزی رساند که در تاریخ ایران کمتر سراغ داریم.

روحانی با اشاره به اینکه در سده های اخیر کمتر مشاهده شده نهضتی به طور کامل به پیروزی نهایی برسد، توضیح داد: امام توانست این نهضت را به پیروزی کامل برساند. کار دوم امام این بود در برابر تجاوزی که به کشور اجرا شده بود و تمامیت ارضی و استقلال ما در خطر بود، یعنی 8 سال دفاع مقدس یک دفاع پیچیده سخت هشت ساله آن هم نه در برابر عراق، بلکه تقریبا در برابر همه قدرت های دنیای رهبری کند و به پیروزی برساند.

وی ادامه داد: مساله سوم این که امام حکومت اسلامی را تشکیل داد و همه نهاد های حکومت اسلامی را در همان سال های اولیه به انجام رساند. یعنی می توان گفت از 10 فرودین 58 حضور مردم در پای صندوق آرا و همه پرسی برای نظام جمهوری اسلامی تا اسفند همان سال که انتخابات مجلس انجام شد و انتخابات خبرگان، همه پرسی، انتخابات برای اصل نظام و انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی در سال 58 صورت گرفت و امام همه نهاد ها را در همان سال اول تشکیل دادند و نهاد های اصلی نظام با رای و با اتکا به آرای مردم تشکیل شدند.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه نمود: امام برای نجات کشور از استبداد و استعمار انقلاب را به پیروزی رساند؛ در نجات کشور از اشغال و تجاوز دفاع ملی را به انجام رساند و برای تشکیل نظام اسلامی همه نهاد های لازم را با رای و نظر مردم استقرار بخشید.

روحانی با اشاره به سالگرد ارتحال امام خمینی در روز چهارشنبه این هفته گفت: 31 سال از رحلت امام می گذرد و خدا را شکر مردم ما همان عشق را به ایشان دارند، و راستا پیروی راه امام را ادامه می دهند و خلف صالح ایشان رهبر مقام رهبری همان پرچم را با همان صلابت بر دوش نگاه داشته اند و ملت نیز در برابر انواع توطئه ها ایستادگی کردند تا به پیروزی رسیدیم.

کرونا قواعد دنیای شدن را زیر سوال برد

رییس جمهوری با اشاره مسائل به بیماری کووید 19و ویروس کرونا گفت: این بیماری همچنان به عنوان مسله اصلی و مهم در کشور ظهور و بروز دارد. این ویروس موجب تحولات بسیاری زیادی در مسائل سیاسی، اجتماعی و بهداشتی و حتی در مسائل فرهنگی شده است و کار بزرگ و بزرگی را در دوران کرونا و پسا کرونا مشاهده می کنیم.

وی اضافه نمود: بسیاری از قواعدی که در دنیا مورد اعتماد دنیای بود و همه به آن تکیه نموده بودند همه قواعد دنیای شدن را به یک نحوی زیر علامت سوال قرار داد. مساله مرز ها که در دنیا بسیار کمرنگ شده بود و بسیار از اتحادیه ها اصلا مرز های خود را برداشته بودند و مرزی نداشتند، کرونا دوباره مرز ها را پررنگ کرد و مساله مهاجرت و سفر را که یک امر بسیار ساده و طبیعی و معمولی شده بود، تغییر داد.

اجتماعات باید با فاصله باشد

روحانی ادامه داد: ما باید محدودیت ها را بپذیریم و بخشی از زندگی ما باید از فضای حقیقی به فضای مجازی برود به این زودی ها نمی توانیم زمانی که به هم می رسیم دست بدهیم. این که وزیر بهداشت ما اظهار نگرانی می نماید که برخی مکان های کشور به گذشته برمیگردند، این اشتباهی است که می تواند سرنوشت سلامت کشور را خدای ننموده در معرض خطر قرار دهد.

وی اضافه نمود: دیگر این طور نیست که ما مثل گذشته ده بیست نفری دور هم بنشینیم، برای ماه ها باید این کار را ترک کنیم، اجتماعات باید با فاصله باشد اگر کسی مبتلا به این ویروس شد باید به او بگوییم خود را در خانه یا بیمارستان قرنطینه کند.

روحانی گفت: اتفاقا این دوران سخت تری از اسفند و فروردین است برای این که در اسفند و فروردین بیشتر با افرادی که علائم ظاهری کرونا مانند تنگی نفس و سرفه داشتند روبرو بودند، ولی هم اکنون شکل آن عوض شده است اولا تعداد مبتلایانی که کشف می کنیم عددش بالا است برخی از مبتلایان با علائم بالینی و ظاهری علامتی نداشته باشد به محض این که تست فرد مثبت می گردد وقتی به او می گویند، باورش نمی گردد و می گوید اشتباه شده است بنابراین کار سخت تر شده است. باید از یک دوست فاصله بگیرید که هیچ علامتی هم به ظاهر ندارد.

رییس جمهوری یادآور شد: کار ما امروز مقداری سخت تر از گذشته شده است در عین حال بسیاری از چیز ها در جامعه در حال تغییر است قهرمانان جامعه ما امروز کادر پزشکی هستند، امروز قهرمانان ما در گام اول قهرمانان در بیمارستان ها هستند هیچ وقت در جامعه ما نبوده که چند ماه مدارس و دانشگاه به طور کامل تعطیل گردد طبیعی است که مردم برای علم و دانش بچه هایشان نگران شوند شرایط کاملا متفاوت شده است.

سامان دادن به زندگی و اقتصاد مردم در شرایط کرونا مهم است

روحانی گفت: القای ترس، القای اضطراب، القای عدم قطعیت نسبت به آینده زندگی چیز مفیدی نیست ما باید تصمیم را بر این بگیریم که بنا است ماه ها با یک ویروس زندگی کنیم و یک زندگی توام با احتیاط کامل داشته باشیم. این ویروس هست و نمی توانیم بگوییم یک سه روز یا دو هفته دیگر آن را از بین می بریم، این ویروس در حال چرخش است و، چون واکسن و داروی قطعی برای آن نیست، در حال چرخش است و از یک استان به استان دیگر می رود و در یک استان که دوره اقامت و سفرش تمام می گردد به استان بعدی می رود؛ نوع شیوع و حرکت این ویروس هم در داخل کشور و هم در سطح دنیا حرکت خاص و ویژه ای است.

وی اضافه نمود: در این شرایط سامان دادن به زندگی و اقتصاد مردم از مسائل مهم است، بنابر آماری که در جلسه امروز اعلام شد، مشاهده کردیم که در بخش فراوری دچار یک تفاوت فاحش در اسفند و فروردین نیستیم و بخش فراوری فعال است، اما در بخش خدمات این فاصله را مشاهده می کنیم، متاسفانه یا خوشبختانه در ایام روبروه با این ویروس ما روز های خاصی داشتیم، یک دوره آن شب عید بود، یک دوره در ماه مبارک رمضان بود و دوره دیگر در تابستان است که مردم به مسافرت می فرایند و این شرایط را سخت تر می نماید.

روحانی ادامه داد: ما نمی گوییم که سفر نباشد بلکه باید با احتیاط کامل با کرونا زندگی کنیم و استراتژی ما بر این مبنا باشد که احتیاط کامل را با رعایت فاصله ها، دستور العمل ها و همان مراقبت ها و مواظبت ها و دست شستن ها و پرهیز از حضور در اجتماعات بزرگ را داشته باشیم.

رییس جمهوری توضیح داد: پایش و تصمیم گیری ما نه به صورت هفتگی بلکه به صورت روزانه است و روزانه در حال پایش هستیم که در کجا قرار داریم، بیماری در کجاست، شرایط ویروس چگونه است، شرایط سلامت مردم چگونه است و برای این کار معیار هایی داریم، دنیا نیز ممکن است شبه این معیار ها را داشته باشد؛ این تعداد مبتلا یکی از معیار های ما است که روزانه اعلام می گردد.

وی خطاب به مردم ادامه داد: این تعداد مبتلا برای مردم نگران نماینده نباشد، زیرا تعداد مبتلایان جدید عمدتا بر مبنای تست بوده و ممکن است فرد مبتلا هیچ علائمی نداشته و جوان و حال نیز باشد، اما در عین حال باید در قرنطینه خانگی قرار گیرد که ویروس را منتقل نکند، پس نگران نباشید.

روحانی با بیان اینکه اعلام آمار ابتلا بر مبنای تست به نفع آینده ما است، گفت: این باعث می گردد که فرد مبتلا را راهنمایی کنیم و نگذاریم که دیگری را آلوده کند، خود فرد مبتلا ممکن است دچار هیچ مسئله ای نگردد، اما ممکن است پدر و پدربزرگ و فردی دارای بیماری زمینه ای در اطرافیان خود را مبتلا کند و آن ها را در معرض خطر قرار دهد بنابر این تعداد مبتلا مهم نیست، اما در عین حال باید مراقبت سخت را انجام دهیم.

رییس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنانش گفت: معیار دیگر معیاری است که معروف است به آرزیرو، یعنی شدت اپیدمی در چه حالی است؛ و وقتی این بالای یک است باید کاملا ما را نگران کند؛ و وقتی زیر یک است، ما می توانیم راحتتر با این بیماری روبرو بشویم. به طور کلی در کشور، ما الان زیر یک هستیم، اما برخی از استان ها در شرایط حاد قرار می گیرند و می فرایند بالای یک. آنجا که ما بالای یک قرار می گیریم همه باید مراقبت شدید نمایند و با هم یاری کنیم حتی اگر لازم باشد ممکن است برخی از محدودیت ها را اعمال کنیم چاره ای نداریم. این معیار آرزیرو یا آرنات برای ما بسیار مهم است که چگونه ما با این ویروس روبرو هستیم و کجا هستیم و یکی از معیار های خوب است.

روحانی اشغال تخت های بیمارستانی را یکی دیگر از معیار ها مطرح نمود و اضافه نمود: من همواره از آقای وزیر سوال می کنم که وضع تخت ما چگونه است و وضع آی سی یو ما چگونه است و وی می گوید که در فلان استان شرایط ما خوب نیست. می گویم تخت چطور و وی می گوید الحمدالله تخت خالی ما داریم، و سوال می کنم آی سی یو چطور و وزیر می گوید که داریم. این برای ما یک معیار است.

رییس جمهوری مطرح نمود: اگر خدای نانموده اشغال تخت های ما به سمت 90 و بالای 90 برود، شرایط بسیار هشدار است و باید ما کاملاً مراقبت کنیم. البته امنیت جمعی ما و اینکه مردم بیشترشان آنتی بادی گرفته باشند این هم می تواند یکی از معیار های ما باشد که متاسفانه جز در برخی از شهرستان ها وضع خیلی خوبی نداریم. یعنی اگر 40 درصد جمعیت ما دارای آنتی بادی باشند و با همین تست سرولوژی مثبت بشوند، مقداری خیال ما راحت می گردد که این زنجیره متصل نیست و به طور کامل شکسته شده است.

از امروز مساجد برای نماز های یومیه به روی مردم باز است/ محدودیت ساعتی پاساژ ها برداشته شد

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تصمیمات امروز ستادملی مقابله با کرونا اظهارداشت: تصمیمی که امروز گرفتیم راجع به مساجد است، که مورد درخواست همه مردم و خصوصا افراد متدین ماست، مردم می خواستند مساجد لااقل اگر برای عموم باز نیست برای نماز های یومیه باز گردد که فرصت داشته باشند اگر نماز جماعت می خوانند فاصله ها را رعایت نمایند. از امروز در مساجد به روی مردم در سراسر کشور با اجرای دستورالعمل برای نماز های یومیه باز می گردد.

وی در مورد بازگشایی پاساژ ها هم گفت: مساله دوم پاساژ ها است که محدودیت داشتیم که تا 6 بعدازظهر باز باشند که ما محدودیت ساعتی آن را بر می داریم ان شاءالله مسئله ای در این زمینه نباشد. مواردی را هم وزیر کشور در مورد مقرراتی برای ترافیک و سالم سازی دریا بیان کردند که جلسه آن را قبول کرد.

رییس جمهوری گفت: یکسری موارد داریم که در این جلسه درباره آن تصمیم نگرفتیم و ممکن است در جلسات بعد تصمیم بگیریم مانند صحن حرم هایی که صبح ها باز می گردد شب ها هم باز گردد قرار شد آنالیز ها انجام گردد یا مراکزی که استفاده از سالن اجتماعات آن ممنوع است، باید با دقت و سرعت کمتر به سمت گشایش برویم که مسئله ای پیش نیاید.

روحانی در خاتمه سخنانش بار دیگر از مردم خواست دستورالعمل های بهداشتی را به طور کامل مراعات نمایند وگرنه ممکن است دچار موج شدید در برخی شهرستان ها شویم و مجبور شویم مقررات سخت و ویژه در برخی شهرستان ها در نظر بگیریم که برای مردم سخت خواهد بود.

ادامه دارد

منبع: فرارو

به "جزئیات بازگشایی مساجد و ساعت جدید فعالیت پاساژها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات بازگشایی مساجد و ساعت جدید فعالیت پاساژها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید